• banner 1980x250 bez textu
  • banner 1980x250 bez textu
  • Viac než 65 rokov pomáhame ľuďom začať novú kariéru
  • V Manpower hovoríte s ľuďmi, ktorí sa o Vás zaujímajú

BRAND M FE 00329095 LO

Čo znamená práca cez agentúru?

Agentúrne zamestnávanie je forma flexibilného spôsobu zamestnávania, keď je pracovník zamestnancom agentúry, ale pracuje v spoločnostiach, ktoré potrebujú pokryť dočasnú potrebu zamestnancov. Vo svete je to pomerne rozšírený spôsob zamestnaneckého pomeru.

V SR takto pracuje asi 2,7 % aktívnej populácie. Po revolúcii bolo agentúrne zamestnávanie typické pre študentské brigády. Neskôr začalo byť využívané vo výrobných spoločnostiach, kde často kolíše výroba. Teraz pracuje asi 40 % agentúrnych zamestnancov na administratívnych pozíciách na recepciách, v call centrách alebo na kvalifikovaných pozíciách v IT servisných centrách.

Predovšetkým v IT je agentúrne zamestnávanie stále častejšie využívané vzhľadom na projektový charakter zákaziek

Aké výhody/nevýhody to zamestnancom môže prinášať?

Podľa zákona musia mať agentúrni zamestnanci rovnaké podmienky ako kmeňoví zamestnanci na rovnakej pozícii.

Nemali by zaznamenať žiadny rozdiel. Agentúra ako zamestnávateľ odvádza za zamestnanca sociálne a zdravotné poistenie a pracovný pomer v agentúre sa započítava do dôchodku. Agentúrny zamestnanec agentúre nič neplatí, nič sa mu nestrháva zo mzdy a má úplne rovnaký plat, ako kmeňoví zamestnanci na rovnakej pozícii.

Za služby agentúry platí firma, ktorá si ju najíma ako pomoc s nábormi a starostlivosťou o zamestnancov.

Pre absolventov alebo nezamestnaných, ktorí nemôžu nájsť prácu na trvalý pracovný pomer, je to ideálna štartovacia čiara. Získajú pracovné skúsenosti, vďaka ktorým si môžu lepšie nájsť prácu na neurčitý čas.

V SR funguje asi 1 200 agentúr práce a mnohé z nich majú dosť pochybné praktiky. Ako spoznáte poctivú agentúru?

Z toho dôvodu sme spolu s kolegami z najväčších medzinárodných agentúr založili Aliancia personálnych agentúr Slovenska, aby sme bojovali za poctivý a legálny pracovný trh. 

 

Agentúry práce združené v APAS:

- Vlastné platné povolenie MPSVaR na sprostredkovanie

- Majú uzavreté poistenie proti úpadku

- Agentúrnym zamestnancom platia mzdy a odvody v termíne a podľa platnej legislatívy, pracovný pomer a dohodu o dočasnom pridelení uzatvárajú písomne a pred začatím práce

- Dodržujú porovnateľné podmienky pre agentúrnych zamestnancov a klientom predkladajú kalkuláciu v hrubej mzde

- Nevyužívajú fiktívne cestovné príkazy, nedopúšťajú sa tzv. skrytého prideľovania, teda nenahradzujú dočasné pridelenie Dohodou o vykonaní práce alebo Zmluvou o dielo

 

 

 

 

 

 

 

V akých odboroch a v akých profesiách je najviac agentúrnych zamestnancov?

Najčastejšie sú agentúrni zamestnanci vo výrobe, v automobilovom priemysle, v call centrách a servisných centrách a na administratívnych pozíciách. Odbory, ktoré nikdy neprekypovali agentúrnymi zamestnancami, sú predovšetkým stavebníctvo, farmácia, gastronómia a hotelierstvo. Stavebníctvo a hotelierstvo – to sú vo svete veľmi silné segmenty pre agentúrne zamestnávanie, ale v SR si veľké firmy zaisťujú flexibilitu ľudských zdrojov pomocou siete malých subdodávateľov a zodpovednosť za legálny prístup k zamestnancom nechávajú na nich.

BRAND M MA 00355594 LO

Príbeh konkrétneho agentúrneho zamestnanca:

Študent Pavel pracoval počas štúdia na VŠE ako agentúrny pracovník na recepcii v jednej globálnej technologickej spoločnosti. Chodil do práce v utorok a vo štvrtok, keď mal v škole voľno. Počas pravidelného ročného auditu v spoločnosti sa ponúkol, že pomôže s prípravou podkladov. Jeho prístup si všimol šéf kontrolingu, ktorý sa s ním dohodol na rozšírení úväzku a spolupráci na finančných analýzach pre manažment. Po promócii mu zamestnávateľ ponúkol prevedenie od agentúry do kmeňového stavu na pozíciu junior business analytika.

 

NEVIETE SI RADY A POTREBUJETE PORADIŤ? SME TU PRE VÁS.

MANPOWER

Lazaretská 8

811 08 Bratislava

 ico mail manpower@manpower.sk
 ico tel +421 257 106 900
fb BUĎTE V KONTAKTE