Odvážte sa zabojovať o pracovné miesto aj bez predošlých skúseností - ManpowerGroup Slovensko │ personálna agentúra s centrálou v Bratislave

Späť na všetky články Doba čítania článku 4 minút

Odvážte sa zabojovať o pracovné miesto aj bez predošlých skúseností

Možno sa aj vám už stalo, že ste si hľadali prácu alebo stáž a zaujala vás pracovná pozícia v oblasti, v ktorej ste úplný nováčik. Napríklad: študujete psychológiu, ale…

Možno sa aj vám už stalo, že ste si hľadali prácu alebo stáž a zaujala vás pracovná pozícia v oblasti, v ktorej ste úplný nováčik. Napríklad: študujete psychológiu, ale zapáčil sa vám marketing a chcete v ňom získať prax. Práve ste našli jednu vhodnú pracovnú pozíciu, ale bojujete s pocitmi neistoty, a ak sa aj odhodláte poslať svoje CV, neubránite sa nízkym očakávaniam.

Práve pre takéto prípady sme pre vás pripravili niekoľko praktických rád, ktoré by vám na ceste za vašou srdcovou pracovnou oblasťou mohli pomôcť. Chceme vám dodať odvahu, aby ste sa odhodlali skočiť do neznámych vôd.

Ak nepodceníte prípravu, vyzbrojíte sa trpezlivosťou a pridáte štipku vytrvalosti, cieľ máte na dosah. Určite poznáte Vergiliovo Šťastie praje odvážnym. My dodávame: ..a aj dobre pripraveným.

Okrem dobre napísaného životopisu je dôležité dôkladne sa pripraviť aj na osobný alebo virtuálny pracovný pohovor. To platí všeobecne: či už sa uchádzate o miesto v segmente, v ktorom ste ako ryba vo vode alebo sa chcete vydať novým smerom a nemáte žiadnu predchádzajúcu prax.

Ako na to?

  • Aj keď vo vami vybranom odbore nemáte predošlé praktické skúsenosti, očakáva sa, že sa o danú sféru zaujímate, máte v nej základný prehľad a vedomosti aspoň v teoretickej rovine.
  • Aj v našom blogu môžete nájsť typické otázky, ktoré sa personalisti zvyknú na pohovoroch pýtať. Otázky budú čerpať aj z obsahu vášho životopisu, motivačného listu, či sprievodnej správy, preto si nezabudnite pred samotným pohovorom ešte raz prečítať, aké informácie o sebe ste spoločnosti, v ktorej sa o miesto uchádzate, odoslali.
  • Na pohovor príďte čo najviac oddýchnutý, primerane oblečený a upravený. 

Náš tip: Pred pohovorom si dôkladne naštudujte portfólio spoločnosti. Čo je predmetom jej podnikania, v čom je úspešná, kde všade je aktívna. Personalista vždy pozitívne vyhodnotí, ak sa chcete dozvedieť viac; napríklad o aktivitách firmy, ktoré vás zaujali na webstránke spoločnosti. Neostýchajte sa povedať, čím je pre vás práve táto spoločnosť výnimočná, čo z firemnej kultúry vás zaujalo a s čím sa stotožňujete, prečo ste si z veľkého množstva ďalších vybrali práve túto konkrétnu firmu a chcete v nej získať prvé pracovné skúsenosti z danej oblasti. 

  • Uveďte vhodné skúsenosti z iných oblastí. Akékoľvek predošlé pracovné skúsenosti stoja za spomenutie. Aj keď s prácou, o ktorú sa práve zaujímate, nemajú priamy súvis, spomeňte ich. Vyzdvihnite pracovné kompetencie, za ktoré ste v predchádzajúcom zamestnaní zodpovedali, a ak je to možné, prepojte ich s tými, ktoré vyžaduje vaša vysnívaná pracovná pozícia.
  • Úprimne priznajte, že zatiaľ nemáte pracovné skúsenosti pre pozíciu, o ktorú sa uchádzate, ale zdôraznite svoj záujem o ich nadobudnutie. Nepodceňujte, ale ani nepreceňujte svoje schopnosti, pokúste sa ich realisticky zhodnotiť a takto aj interpretovať. Napríklad, neohodnoťte sa ako expert v Exceli, pokiaľ ste nikdy nepočuli o kontingenčných tabuľkách, makrách, či o rozšírených filtroch.
  • Zamerajte sa na mäkké zručnosti. Komunikatívnosť, asertivita, presviedčacie schopnosti, adaptabilita a ďalšie „soft skills“ sú dnes, viac ako inokedy, kľúčové. Ukážte na pohovore, že sa komunikácie nebojíte a viete si presadiť svoj názor. Spomeňte, v akých konkrétnych situáciách ste svoje mäkké zručnosti efektívne využili. Vďaka príkladom bude vaše rozprávanie konzistentné, presvedčivé, a zároveň ním prezentujete svoju kreativitu.
  • Ukážte svoju chuť rásť a učiť sa. Personalista určite uvíta, ak ho budete informovať, že si vo svojom voľnom čase prehlbujete znalosti vo vami zvolenej oblasti. Čítate články, knihy, zaujímate sa o nové trendy, alebo ste absolvovali (online) kurz. Personalistovi tým ukážete, že ste ambiciózny, rád sa vzdelávate, a že sa na získavanie nových zručností tešíte.
  • Nenechajte sa odradiť. Stojte nohami pevne na zemi a rátajte s možnosťou, že prácu vo vysnívanej oblasti nezískate obratom a bez námahy.
  • Ako posilniť svoje šance na úspech? Vyhľadávajte pracovné pozície, ktoré nevyžadujú predošlé skúsenosti v odbore. Zamerajte sa na tie, ktorým vyhovuje kandidát s chuťou učiť sa. Ak sa vám (hoci opakovane) nepodarí na pohovore uspieť, berte to ako normálnu súčasť tvojho života. Považujte každý absolvovaný pracovný pohovor najmä za dobrú skúsenosť. Pomôže vám zistiť, kde sú vaše silné miesta a v čom sú vaše slabiny. Každým ďalším pohovorom budete v komunikácii istejší a vaše vystupovanie sebavedomejšie.