Rozhovor Zuzany Rumiz, generálnej manažérky ManpowerGroup Slovensko pre denník SME

Bratislava, 24. október 2018  –  Zuzana Rumiz, generálna manažérka ManpowerGroup Slovensko poskytla rozhovor denníku SME. Z rozhovoru s editorkou Janou Hvozdovičovou vyberáme: 

Kto pred rokmi chyroval o blogeroch či Uberi? Pracovný trh sa mení stále

Ako si môžu diktovať podmienky kvalitní zamestnanci a čo všetko im firmy dnes vedia ponúknuť, hovorí riaditeľka personálnej spoločnosti ManpowerGroup Slovensko ZUZANA RUMIZ.
Koľko firiem v súčasnosti nevie zohnať zamestnancov?
“Dostatok vhodných uchádzačov nevie nájsť 54 percent firiem. A ak sa pozrieme na tento údaj pri veľkých podnikoch, teda takých, ktoré majú nad 250 zamestnancov, tak až 86 percent zamestnávateľov tvrdí, že nemôžu obsadiť voľné pracovné miesta. Spoločnosti ťažko hľadajú kandidátov na celý rad pracovných pozícií.”
Čo to znamená pre zamestnancov?
“Že súčasná situácia na trhu práce je pre nich priaznivá. Dopyt po nich je veľký, voľných pozícií je veľa a nezamestnanosť je na rekordne nízkej úrovni. Slovenská ekonomika sa od roku 2013 stabilne posilňuje a to vedie zamestnávateľov k väčšiemu optimizmu a vyššiemu dopytu po nových zamestnancoch. Zamestnanci sú v situácii, že si môžu vyberať.”
Niektoré pozície budúcnosti teraz ani neexistujú.
Na aké pozície sa zamestnanci najťažšie zháňajú?
“Spravili sme si prieskum a spýtali sme sa zamestnávateľov, ktoré pozície sa im ťažko obsadzujú.
Podľa neho sú na prvom mieste remeselníci – ťažko vieme nájsť elektrikárov, zváračov či mechanikov.
Druhou najžiadanejšou profesiou sú šoféri, na tretej priečke je spracovateľský priemysel, ďalej obchod, pohostinstvo a reštauračné služby a, samozrejme, oblasť IT.”
Celý rozhovor je dostupný TU