Úvodná stránka / Hľadám si prácu / HR Analytics & Automation Consultant
Publikované: 23 Sep 2022

HR Analytics & Automation Consultant

Nitra
Špecialista reportingu Databázový administrátor Databázový analytik IT analytik IT konzultant
plný úväzok
2100 eur / mesiac
Uvedená výška mzdy predstavuje dolnú hranicu. Finálna výška mzdy môže byť vyššia v závislosti od kvalít a skúseností kandidáta / ky.

Náplň práce, právomoci a zodpovednosti

This role is the People Analytics & Automation Consultant within the Slovakia HR Direct team. The role will focus on enabling the delivery of HR processes and services through effective use of analytics & automation. The role will work closely with the HR process teams and IT. • Lead for HR analytics, building high impact Tableau dashboards with great visualiation utilising various data sources such as SAP, Kronos, C4S. • Ensure data quality and technology content standards in Slovakia to enable effective business analytics and reporting. • Automate and continuously improve recurring reports. • Support HR leadership in decision making by data-driven, ad-hoc analyses. • Lead for HR related sharepoint sites incl management of role based access and information libraries e.g. payroll sharepoint site. • Lead for HR automation utilising office 365 tools e.g. skill framework assessment power app tool. Working with cross-HR team to identify business problems, root causes, prioritise, define data requirements. Defines data sources and deliver technology enabled process improvements. Provide user support for these solutions in BAU. Collaborate closely with the UK based central HR Analytics and Automations team to ensure consistent standards are implemented, taking into account local Slovak requirements. • Lead for SK People Portal technical publication and maintenance. • Troubleshoot and resolve complex end user support issues, working with UK HR colleagues and IT partners (i.e. TCS, SAP). • Co-ordinate testing in Slovakia for new technology releases. • Champion GDPR compliance and protection of the data that we manage within HR technology landscape in Slovakia.

- Možnosť práce z domu, - Príspevok zamestnávateľa na III. pilier, - Životné / úrazové poistenie, - Autobusová doprava zdarma, - Možnosť poskytnutia ubytovania - Cafeteria (ročný príspevok) - Možnosti vzdelávania a kariérneho rastu

Požiadavky na zamestnanca

Úroveň vzdelania

stredoškolské s maturitou
nadstavbové/vyššie odborné vzdelanie

Jazykové znalosti

Anglický jazyk - Stredne pokročilý (B2)

Ostatné znalosti

Microsoft Office 365 - pokročilý
Microsoft Excel - pokročilý
Tableau - pokročilý

Počet rokov praxe

3

Prax na pozícii/v oblasti

dátový analytik

Vodičský preukaz

B

• Advanced knowledge in XL, O365 tools and Tableau, to enable people analytics and automation • Strong sharepoint management skills • Good knowledge of data privacy requirements and able to build into design of solutions • Methodical and detail oriented • Experience of delivering technology changes • Experience in website or content management • Experience in building and managing relationships with wide range of stakeholders • Experience in project management • Strong communicator • Fluent English

Informácie o výberovom konaní

Počet voľných pracovných miest

1

Predpokladaný termín ukončenia výberového konania

2022-10-31

Pozíciu obsadzujeme pre nášho klienta medzinárodnú výrobnú spoločnosť pôsobiacu v oblasti Automotive.

Automobilový priemysel, výroba dopravných prostriedkov

Kontaktná osoba: Marek Šimko