Zvýšte svoje šance na získanie práce. 6 tipov ako napísať úspešné CV

Práve ste skončili vysokú školu a hľadáte si svoje prvé zamestnanie? Rozoslali ste množstvo životopisov, ale počet reakcií bol oveľa nižší ako ste očakávali? Potom je tento krátky článok práve pre vás. Naše praxou overené tipy ako napísať naozaj dobrý životopis vám pomôžu uspieť a nájsť vytúžené zamestnanie.

 

  1. Ustrážte si gramatiku a štylistiku

Možno je to na prvý pohľad trochu otrepané, ale dať si záležať na bezchybnom texte bez gramatických chýb je naozaj dôležité. Kým sa s personalistom stretnete naživo, váš životopis je prvá a zatiaľ jediná vec, ktorou sa prezentujete. Nechcete sa predsa v hromade životopisov zviditeľniť gramatickou pohromou. Personalista si zaručene vo vašom životopise všimne všetky (často) úplne banálne chyby, ako preklepy, nespisovné slová, gramatické chyby, nesprávna/chýbajúca diakritika alebo nevhodná štylistika textu.

Ako si poradiť? – Po napísaní textu si ho v pokoji znova prečítajte a chyby opravte.

 Korektor v textovom editore je dobrou pomôckou pri odhaľovaní chýb. Internet ponúka mnohé ďalšie (online) textové korektory bez potreby ďalšej inštalácie, ktoré môžu byť nápomocné. Ďalšou možnosťou je obrátiť sa na človeka, ktorého gramatickým schopnostiam a pozornému oku veríte. Nezávislý pohľad často pomôže odhaliť drobnosti, ktoré vám, ako autorovi textu, unikajú.

 

  1. Na vzhľade záleží

Obsah vášho životopisu je nosnou informáciou, ktorú chcete odovzdať adresátovi.

Je ale dobré si vždy uvedomiť, že človek (aj personalista :) je tvor vizuálny, a tak je nemenej dôležité obsah „zabaliť“ do pekného obalu, teda vytvoriť atraktívnu a ľahko čitateľnú formu.

Stále myslite na to, že chcete, aby vaše CV vyniklo medzi mnohými ostatnými, a aby ste v personalistovi vzbudili dobrý dojem.

Aký životopis personalistu zaujme? Určite ten, ktorý sa príjemne a ľahko číta, s prehľadnou štruktúrou, bez zbytočných rušivých elementov. Ideálne je použiť v texte maximálne 2 druhy písma primeranej veľkosti, (napríklad 10,11, max.12 bodov), nepreháňať to s farbami a grafickými prvkami. Ak si neviete poradiť s formálnou stránkou sami, alebo si  chcete vytvoriť  životopis bez námahy a rýchlo, ponúkame vám viaceré vzory životopisov, z ktorých si určite vyberiete.

 

  1. Pozor na dĺžku

Aby ste personalistu neubili kvantom zbytočných informácií, uvádzajte vo vašom životopise iba tie podstatné. Je užitočné poriadne si preštudovať pracovnú ponuku, na ktorú reagujete, a obsah vášho životopisu jej prispôsobiť. Napríklad, ak chcete pracovať v IT spoločnosti, informácia, že počas 1. stupňa ZŠ ste absolvovali 2 roky aikida, nebude celkom relevantná.

Maximálna odporúčaná dĺžka sú 2 strany.

Pracovné skúsenosti raďte zostupne, tie aktuálne uveďte ako prvé. Ku každej z uvedených pozícií napíšte krátky a výstižný popis, aké boli vaše povinnosti a zodpovednosti. Týka sa to všetkých relevantných skúseností, vrátane brigád a stáží.

 

  1. Polopravdy v životopise nemajú miesto

 Pri písaní životopisu sa oplatí byť úprimný. Je nevyhnutné uvádzať všetky dáta pravdivo, napríklad úroveň jazykov, ktoré ovládate alebo PC zručností, ktorými disponujete.

 

  1. Údaje musia byť vždy aktuálne

Váš životopis musí obsahovať iba aktuálne platné informácie. To sa netýka iba vašej adresy, telefónneho čísla a e-mailu, ale aj fotografie, osobitne to platí v prípade, ak ste nedávno zmenili vizáž.

 

  1. Preč s nevhodnými a zbytočnými informáciami

Aby vaše CV pôsobilo vhodne a profesionálne, uvádzajte o sebe len nevyhnutné dáta. Nezachádzajte do osobných detailov, pamätajte, že personalista je časovo limitovaný. Príliš obsažné životopisy nemá čas podrobne študovať a „dolovať“ z nich potrebné relevantné informácie. Nevhodný email v podobe jahodka77@net.sk, či fotka z letnej dovolenky, kde máte na krku časť cudzej ruky alebo priveľa mejkapu, nie sú pre personalistu signálom vašej profesionality.

 

Všetky tipy sme zozbierali od našich skúsených Manpower konzultantov.

A ešte jedna vec na záver: vo vašom CV zavážia aj tie najmenšie detaily, môžu vaše šance na získanie pracovnej pozície raketovo posunúť vpred alebo naopak úplne zmariť. Dôslednosť a trpezlivosť vám však zaručene prinesie želaný výsledok.

Kategórie: Hľadám prácu

Tiež sa ti môže páčiť